Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
16.04.2018, 7:55 am

Chindia Târgovişte a fost învinsă, ieri, acasă, cu 2-4 de FC Argeș, într-un meci din etapa a 29-a a Ligii a II-a. Arbitrul Cristian Georgescu a acordat trei penaltiuri, unul pentru gazde şi două pentru oaspeţi. Golurile învingătorilor au fost marcate de Costin ‘1, Stan ’40, Buhăescu ’61 (penalti) şi Năstăsie ’76 (penalti). Pentru Chindia a înscris Cherchez, în minutele 49 (penalti) şi 70. Echipa noastră se află pe locul 3 în clasament, la patru puncte de liderul Dunărea Călărași și la doar un punct de ocupanta locului 2 - Hermannstadt. În spatele său, dar la 11 puncte distanță se află CS Afumați.

Formaţia CFR Cluj a învins, aseară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa FC Viitorul, într-un meci din etapa a cincea a playoff-ului Ligii I, şi este lidder în clasament, având 39 de puncte, cu unul mai mult decât FCSB. Golurile învingătorilor au fost marcate de Omrani ’11 şi Deac ’25. Pentru FC Viitorul a înscris Ianis Hagi, în minutul 85.

Concordia Chiajna a învins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Juventus Bucureşti, într-un meci din cadrul etapei a V-a a play-out-ului Ligii I. Au marcat: Prepeliţă '69, Pena '76 / F. Ştefan '27.

Formaţia Paris Saint-Germain a câştigat, ieri, pentru a şaptea oară titlul în Franţa, învingând pe teren propriu, cu scorul de 7-1, campioana de anul trecut, AS Monaco. PSG a marcat patru goluri într-un interval de 14 minute.

Manchester City a câştigat, ieri, pentru a cincea oară campionatul Angliei, după ce rivala Manchester United a fost învinsă acasă de ultima clasată, West Bromwich, scor 1-0. City, care, sâmbătă seară, a învins Tottenham, scor 3-1, are un avans de 16 puncte faţă de United, locul doi, astfel că nu mai poate fi depăşită.

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, s-a calificat, ieri, în deplasare, la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball, în faza sferturilor. Succesul CSM Bucureşti este al treilea consecutiv. Celelalte trei echipe calificate la Turneul F4 de la Budapesta sunt: Gyor, HC Vardar şi Rostov-Don.

Sportiva slovacă Anna Karolina Schmiedlova, locul 132 WTA, a câştigat, ieri, turneul de la Bogota, cu premii totale de 250.000 de dolari. Ea a invins-o, în finală, pe sportiva spaniolă Lara Arruabarrena, numărul 79 mondial şi cap de serie 5, scor 6-2, 6-4.