Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
10.05.2018, 7:36 am

Formaţia CSU Craiova s-a calificat în finala Cupei României datorită victoriei cu scorul de 5-1 din prima manşă a semifinalelor cu FC Botoşani, după ce, aseară, în retur, a fost învinsă cu 2-1, în deplasare, de gruparea moldoveană. Golurile au fost marcate de Axente ’14 şi Golubovici ‘66 pentru Botoşani, respectiv Mitriţă ‘61 pentru Craiova. În minutul 15, gazdelor li s-a anulat un gol, pentru fault în atac al lui Mihai Roman. În minutul 51, FC Botoşani a avut încă un gol anulat, pentru ofsaid.

Formaţia Juventus Torino a câştigat, aseară, pentru a patra oară consecutiv Cupa Italiei, învingând în finală echipa AC Milan, scor 4-0. Golurile au fost marcate de Benatia ’56, ’64, Douglas Costa ’61 şi Kalinic ’76 (autogol). Juventus a câştigat Cupa Italiei pentru a 13-a oară.

Simona Halep, locul I WTA, a acces în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open, după ce a învins-o, ieri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, venită din calificări. Simona Halep va juca in faza urmatoare împotriva sorei Kristinei, Karolina Pliskova (6 WTA). Simona are un bilanţ de șase victorii din șapte întâlniri în faţa Karolinei. Partida se va disputa în jurul orei 15.00.

Daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, a fost eliminată, ieri, de olandeza Kiki Bertens, numărul 20 mondial, în turul trei al turneului Madrid Open, astfel că nu mai are şanse să o detroneze pe Simona Halep în ierarhia WTA de săptămâna viitoare. Wozniacki a fost învinsă de Bertens cu scorul de 6-2, 6-2. Jucătoarele Daria Kasatkina, Maria Şarapova şi Petra Kvitova s-au calificat, ieri, în sferturile de finală ale turneului.

Organizatorii turneului de categorie Premier 5 de la Roma au anunţat că americanca Serena Williams nu va participa la ediţia din acest an, care se va desfăşura săptămâna viitoare şi la care Simona Halep va fi principala favorită. Fostul lider WTA nu a participat nici al Madrid Open, competiţia din această săptămână, şi decizia jucătoarei clasate acum pe locul 454 WTA de a nu evolua la Foro Italico pune sub semnul întrebării prezenţa ei la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.