Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
18.05.2018, 7:15 am

Jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA şi cap de serie 7, este adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului de la Roma. Garcia s-a calificat, aseara, în sferturi, după ce a trecut, în turul trei, de americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA şi favorită 9, cu scorul de 6-1, 7-6 (7), într-o oră şi 33 de minute. Meciul dintre Halep şi Garcia se va disputa pe terenul principal, astăzi, după ora 20.30. Confruntarea de astăzi va fi a cincea dintre cele două sportive. Halep a câştigat până acum trei meciuri împotriva Carolinei Garcia, iar jucătoarea franceză s-a impus o dată în faţa româncei, notează news.ro.

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, aseară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a zecea a play-out-ului Ligii I. Oaspeţii au jucat în ultimele 13 minute cu poarta apărată de fundaşul Cosmin Achim, după ce goalkeeper-ul Dragoş Balauru a fost eliminat. Golul a fost marcat de Darius Olaru, în minutul 59.

Campioana Angliei, Manchester City, a anunţat că tehnicianul Josep Guardiola şi-a prelungit contractul, noul acord fiind valabil până la finalul sezonului 2020/2021. Guardiola se află la conducerea tehnică a echipei Manchester City din 2016. De atunci, echipa a câştigat 77 din cele 113 meciuri disputate. În sezonul 2017/2018, Manchester City a câştigat titlul cu un număr record de puncte – 100.

Portarul Gianluigi Buffon a declarat, ieri, că va părăsi gruparea Juventus Torino la finalul acestui sezon. Goalkeeper-ul de 40 de ani nu a precizat însă dacă îşi va încheia şi cariera odată cu despărţirea de Bătrâna Doamnă, informează lefigaro.fr. "Sâmbătă, va fi ultimul meu meci la Juventus", a spus Buffon, care a precizat că a primit mai multe propuneri interesante şi va anunţa, săptămâna care urmează, ce va face în viitor. Buffon este la Juventus din 2011, după ce anterior a jucat la Parma.