Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
04.07.2018, 7:40 am

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, aseară, cu scorul de 6-2, 6-4, pe japoneza Kurumi Nara, locul 100 WTA, calificându-se în turul al doilea al turneului de la Wimbledon. Halep a declarat că este foarte bucuroasă pentru că a reuşit calificarea, subliniind că nu e uşor să te impui în primul meci jucat după câştigarea unui Grand Slam, notează news.ro. În faza următoare, Halep va evolua cu chinezoaica Saisai Zheng, locul 126 WTA, care a trecut pentru prima dată în turul al doilea la Wimbledon. Simona Halep a jucat anul trecut în sferturile de finală ale turneului, fază în care a fost eliminată de britanica Johanna Konta.

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan a fost eliminată, ieri, în primul tur al turneului de Grand Slam de la Wimbledon de jucătoarea spaniolă Larra Arruabarrena, locul 88 WTA. Scorul final a fost 6-1, 3-6, 8-6, pentru sportiva iberică. Și Monica Niculescu, locul 61 WTA, a fost învinsă, aseară, cu scorul de 6-4, 6-1, de japoneza Naomi Osaka, locul 18 WTA, în primul tur al turneului de la Wimbledon.

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova a fost eliminată, ieri, în primul tur la Wimbledon, fiind învinsă de compatrioata sa Vitalia Diatchenko, 6-7 [3], 7-6 [3], 6-4. Spaniola Garbine Muguruza, locul 3 mondial şi deţinătoarea titlului, s-a calificat în turul doi, după ce a trecut de britanica Naomi Broady, scor 6-2, 7-5. Și Angelique Kerber merge mai departe pe iarba de la Wimbledon.

Jucătoarele Alexandra Dulgheru, Mihaela Buzărnescu şi Sorana Cîrstea vor evolua, astăzi, în turul doi la al treilea Grand Slam al anului. Dulgheru va evolua contra americancei Venus Williams, în primul meci de pe terenul numărul 1, începând cu ora 15.00. Tot în primul meci, dar pe terenul 3 şi de la ora 13.30, Mihaela Buzărnescu va evolua cu sportiva Katie Swan, din Marea Britanie. Pe terenul 14, de la 13.30, târgovișteanca Sorana Cîrstea va evolua cu rusoaica Evghenia Rodina.

Marius Copil, locul 94 ATP, a fost eliminat, ieri, în runda inaugurală a turneului de la Wimbledon. Copil a fost învins de olandezul Robin Haase, locul 43 mondial, scor 7-6 (7/0), 7-5, 4-6, 7-6 (7/4). Spaniolul Rafael Nadal trece ușor în turul doi, după 6-3, 6-3, 6-2 cu israelianul Dudi Sela. Și Novak Djokovic a dispus, în trei seturi, de americanul Tennys Sandgren cu 6-3, 6-1, 6-2.

Reprezentativa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, aseară, la Moscova, cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, selecţionata Columbiei, în optimile competiţiei. La finalul primelor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Anglia a marcat Harry Kane, din penalti, în minutul 57, iar pentru Columbia a înscris Yerry Mina, în minutul 90+3. La loviturile de departajare pentru Anglia au transformat Kane, Rashford, Trippier şi Dyer, în timp ce Henderson a ratat. Pentru Columbia au transformat Falcao, Cuadrado, Muriel, în timp ce Uribe şi Bacca au ratat.

Reprezentativa Suediei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, ieri, la Sankt Petersburg, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Elveţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Forsberg, în minutul 66, cu un şut din afara careului.

Programul partidelor din sferturile de finală ale Cupei Mondiale:

Vineri:

ora 17.00: Uruguay - Franţa (Nijnîi Novgorod)

ora 21.00: Belgia - Brazilia (Kazan)

Sâmbătă:

ora 17.00: Suedia - Anglia (Samara)

ora 21.00: Rusia - Croaţia (Soci).

Portarul Costel Pantilimon a semnat un contract pe trei ani cu gruparea din liga a doua engeză Nottingham Forest. Pantilimon a sosit pe City Ground la 31 ianuarie, iar de atunci a apărat în 13 meciuri jucate de "pădurari", dintre care patru au fost fără gol primit. Costel Pantilimon a fost jucătorul lui Watford, cu care mai avea contract până în vara anului 2019. El a fost împrumutat în prima parte a sezonului trecut la Deportivo La Coruna, apoi la Nottingham Forest. Înainte să ajungă la Watford, în inauarie 2016, Pantilimon, 31 de ani, a mai evoluat la FC Politehnica Timisoara, Manchester City şi Sunderland.

Începând de astăzi și până pe 6 iulie, municipiul Târgoviște va fi gazda etapei finale a Campionatului de Înot al Ministerului Afacerilor Interne. Timp de două zile, pe 4 și pe 5 iulie, participanții din cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne, ofițeri și subofițeri, își vor demonstra abilitățile de înot  și se vor întrece pentru câștigarea unui loc pe podium. Campionatul va avea loc la Complexul Turistic de Natație Târgoviște.