Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
05.07.2018, 7:39 am

Mihaela Buzărnescu, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 29, s-a calificat, ieri, în turul trei la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Din păcate, Sorana Cîrstea a fost eliminată, ieri,  deși a început în forță meciul cu Rodina.  Mihaela Buzărnescu a trecut de Katie Swan, din Marea Britanie, locul 204 WTA, beneficiară a unui wild card, scor 6-0, 6-3. În turul trei, Buzărnescu va evolua cu sportiva cehă Karolina Pliskova. Târgovișteanca Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, a fost eliminată de Evghenia Rodina, locul 120 WTA, în turul doi. Cîrstea a fost învinsă cu scorul de 1-6, 6-3, 6-3, după o oră şi 38 de minute de joc. Si Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, venită din calificări, a fost învinsă, ieri, de americanca Venus Williams, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 9, în turul doi.

Simona Halep, locul 1 WTA, va evolua, azi, în jurul orei 17.00, în turul doi la Wimbledon, contra sportivei chineze Saisai Zheng, locul 126 WTA. Meciul este al doilea de pe terenul 1, după întâlnirea dintre Marin Cilic (Croaţia) - Guido Pella (Argentina). La dublu masculin, Marius Copil va evolua alături de grecul Stefanos Tsitsipas, în primul tur la dublu contra echipei Marcelo Demoliner/Santiago Gonzalez (Brazilia/Mexic), în al patrulea meci de pe terenul 11.

Caroline Wozniacki a fost eliminată în turul secund la al treilea Grand Slam al anului. Prin urmare, Simona Halep rămâne lider mondial şi după Wimbledon. Daneza a fost învinsă de rusoaica 'Ekaterina Makarova, scor 6-4, 1-6, 7-5, după două ore şi 11 minute.

Perechea Monica Niculescu/Kirsten Flipkens (România/Belgia), cap de serie 13, s-a calificat în turul doi al probei feminine de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon. Monica Niculescu şi Kirsten Flipkens au învins în primul tur perechea Iulia Putinţeva/Alja Tomljanovici (Kazahstan/Australia), scor 6-4, 7-5. În turul doi, Niculescu şi Flipkens vor evolua contra americancelor Sofia Kenin/Sachia Vickery.

Formaţia FCSB a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul amical cu FC Bruges, campioana Belgiei, primul din stagiul de pregătire din Olanda. Teixeira a marcat pentru FCSB în minutul 52, în timp ce pentru FC Bruges a înscris Denswil, în minutul 4. Florin Tănase a ratat un penalti pentru FCSB, în minutul 76. La 7 iulie, de la ora 20.00, FCSB  va întâlni AFC Ajax, la Hattem, notează news.ro.