Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
10.07.2018, 7:37 am

Prima finalistă a Cupei Mondiale va fi desemnată astăzi, după meciul Franţa - Belgia, care se va disputa de la ora 21.00, la Sankt Petersburg. Meciul va fi arbitrat de Andres Cunha din Uruguay. Regele Filip al Begiei şi Regina Mathilde vor asista din tribune la meciul Belgia - Franţa, la fel ca şi preşedintele Franţei, Emmanuel Macron.

Formaţia FCSB a fost învinsă, ieri, cu scorul de 2-1, de echipa PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, în stagiul de pregătire din Olanda. Pentru FCSB a marcat Man, în minutul 47, iar pentru PAOK au înscris Vierinha (4) şi El Kaddouri (10). În ultimul meci amical din Olanda, FCSB va întâlni, vineri, echipa Al Gharafa.

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, ieri, pe site-ul său oficial, că Supercupa României, programată la 14 iulie între formaţiile CFR Cluj şi Universitatea Craiova, se va disputa cu casa închisă. Toate cele aproximativ 27.000 de bilete scoase la vânzare au fost epuizate. Meciul din Supercupa României, programat între campioana CFR Cluj şi deţinătoarea Cupei, Universitatea Craiova, se va disputa pe Stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova, sâmbătă, de la ora 20,30. CFR Cluj a cucerit Supercupa în 2009 şi 2010, dar a mai jucat şi la ediţiile din 2012 şi 2016. Universitatea va evolua în premieră pentru acest trofeu

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 1 mondial, s-a calificat în sferturi la Wimbledon pentru prima oară după şapte ani. El l-a eliminat pe cehul Jiri Vesely (locul 93 ATP), scor 6-3, 6-3, 6-4. În sferturi, Nadal va juca împotriva lui Juan Martin Del Potro sau Gilles Simon. Ultima oară când a ajuns în sferturi la Wimbledon a fost în 2011, când a pierdut finala în fața lui Novak Djokovici.

Perechea formată din Raluca Olaru şi francezul Fabrice Martin a fost eliminată, ieri, în turul doi al probei de dublu mixt de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului. Raluca Olaru şi Fabrice Martin au fost învinşi de cuplul Nikola Mektic/Hao-Ching Chan (Croaţia/Taiwan), cap de serie 5, scor 6-2, 6-4. Și perechea Mihaela Buzărnescu/Marcin Matkowski (România/Polonia) a fost eliminată, ieri, în turul doi al probei de dublu mixt, de perechea Heather Watson/Henri Kontinen (Marea Britanie/Finlanda), cap de serie numărul 16, scor 6-2, 5-7, 7-5. Mihaela Buzărnescu continuă competiţia la dublu feminin, alături de Irina Begu, ele fiind calificate în sferturi.

România nu va fi cap de serie la tragerea la sorţi a meciurilor din primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup 2019, a anunţat, ieri, Federaţia Internaţională de Tenis (ITF). Cehia, SUA, Belarus şi Franţa sunt capii de serie, celelalte patru echipe din Grupa Mondială fiind Australia, Belgia, Germania şi România. Tragerea la sorţi va avea loc pe 24 iulie, la birourile ITF de la Londra, de la ora 12,00 (ora României). Capii de serie pentru Grupa Mondială II vor fi Elveţia, Olanda, Slovacia şi Japonia. Celelalte echipe sunt Canada, Italia, Letonia şi Spania. Pe 21-22 aprilie, România învingea Elveţia cu 3-1 la Cluj-Napoca, în meci de baraj pentru accederea în Grupa Mondială. În ierarhia Fed Cup publicată în luna aprilie, România ocupă locul 8. Finala Fed Cup 2018 va avea loc între echipele Cehiei şi Statelor Unite, pe 10 şi 11 noiembrie, la Praga.