Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
23.07.2018, 7:37 am

Spadasina Ana Maria Popescu a pierdut, ieri, finala Campionatului Mondial de scrimă de la Wuxi (China), în faţa sportivei italiene Mara Navarria, astfel că a obţinut medalia de argint. Popescu a fost învinsă cu scorul de 13-9. Ana Maria Popescu mai are în palmares două medalii individuale de bronz la campionatele mondiale, cucerite la CM Lisabona 2002 şi CM Catania 2011.

Jucătoarea letonă Anastasija Sevastova, locul 22 WTA şi favorită principală, a câştigat, ieri, turneul BRD Bucharest Open, al treilea trofeu al carierei sale. Sevastova a învins-o în finală pe croata Petra Martici, locul 60 WTA, scor 7-6 (4), 6-2, într-o oră şi 33 de minute.  Letona va primi 43.000 de dolari şi 280 de puncte.  La Bucureşti, Anastasija Sevastova a ajuns în finală şi în 2016, când a pierdut în ultimul act în faţa Simonei Halep.

Perechea Irina-Camelia Begu/Andreea Mitu, beneficiară a unui wild card, a câştigat, ieri, proba de dublu din cadrul turneului BRD Bucharest Open. Begu şi Mitu au învins în finală cuplul Danka Kovinici/Marina Zanevska (Muntenegru/Belgia), scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 23 de minute.

Formaţia Dinamo a învins, aseară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa FC Voluntari, într-un meci din prima etapă a Ligii I, în care oaspeţii au condus cu 1-0. Pentru FC Voluntari a înscris Ricardinho, în minutul 57. Dinamo a marcat prin Diogo Salomao ’61 şi Deian Sorescu ’75.

Tot ieri, Dunărea Călărași a învins, în deplasare, echipa Viitorul Constanța cu 1-0. Golul a fost marcat de Honciu, în minutul 4, dintr-o lovitură liberă. În minutul 44, Straton a apărat un penalti executat de Ianis Hagi. FC Viitorul a rămas în inferioritate numerică în minutul 83, când a fost eliminat Tudor Băluţă.

Etapa se încheie, astăzi, cu partidele Gaz Metan Mediaș - Concordia Chiajna (ora 18.00) și U Craiova - CSM Poli Iași (ora 21.00).

Naţionala de polo a României a ratat, ieri, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de la Barcelona. Naționala noastră a fost învinsă în optimi de Muntenegru, cu scorul de 15-5.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Germaniei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, cursă desfăşurată, ieri, pe circuitul de la Hockenheim. Pentru Hamilton este al patrulea succes al sezonului, după cele din Azerbaidjan, Spania şi Franţa.  Pe locul doi s-a clasat finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), iar al treilea a terminat Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari). Germanul Sebastian Vettel (Ferrari), care a obţinut patru victorii în acest sezon şi pornise din pole position, a abandonat în turul 53. Au abandonat şi Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull), Serghei Sirotkin (Rusia/Williams) şi Lance Stroll (Canada/Williams). Etapa următoare, Marele Premiu al Ungariei, este programată în 29 iulie, pe Hungaroring.