Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
25.09.2018, 7:36 am

Formaţia Astra Giurgiu a învins, aseară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Gaz Metan Mediaş, în ultimul meci al etapei a noua a Ligii I. Golurile au fost marcate de Bahamboula ’40 şi Roşu ’63, ’75. În minutul 55, de la oaspeţi a fost eliminat Luis Aurelio, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Croatul Luka Modrici (Real Madrid) a primit, aseară, la gala FIFA The Best, de la Londra, premiul pentru cel mai bun fotbalist, detronându-l pe Cristiano Ronaldo, câştigătorul din 2016 şi 2017. Selecţionerul Franţei, Didier Deschamps, a primit trofeul pentru cel mai bun antrenor din fotbalul masculin. Cristiano Ronaldo şi Lionel Messi fac parte din echipa FIFA Pro World, cei doi fiind singurii din echipă care au lipsit de la eveniment.

Atacantul Lennart Thy, care în luna martie nu a participat la un meci al echipei VVV-Venlo cu PSV Eindhoven, deoarece a donat celule stem pentru o persoană bolnavă de leucemie, a primit premiul pentru Fair Play la gala FIFA The Best. Lennart Thy, în prezent component al echipei Erzurumspor, nu a jucat la partida din martie, dar a fost ovaţionat de întreg stadionul în minutul 11, numărul său de pe tricou. Thy a fost sunat înainte de a dona celule stem de la un spital din Koln pentru a i se explica faptul că ADN-ul său era compatibil cu cel al unui pacient bolnav. Atacantul se înregistrase ca donator în urmă cu şapte ani, când era la echipa de tineret a formaţiei Werder Bremen. "Mă gândeam la meci, dar când am înţeles că pot salva o viaţă, nu am ezitat niciun moment", a explicat el. Astfel, Thy s-a dus la Koln, unde a fost injectat de două ori pe zi, timp de cinci zile, cu un lichid destinat stimulării de celule stem. Tratamentul l-a slăbit, iar el nu a putut asista la meci.

Simona Halep, liderul WTA, a declarat că este nerăbdătoare să dea tot ce are mai bun la turneul Wuhan Open, la care în anii trecuţi nu a avut evoluţii foarte bune. Halep va debuta la actuala ediţie a competiţiei, azi, în jurul orei 16.00, în compania sportivei din Slovacia Dominika Cibulkova, locul 31 WTA. Meciul, contând pentru turul doi, va fi ultimul de pe terenul central, după confruntarea Katerina Siniakova – Caroline Garcia, programată la ora 14.30.

Perechea Monica Niculescu/Vania King (România/SUA) s-a calificat, ieri, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Wuhan Open, cu premii de 2,7 milioane de dolari. Niculescu şi King au trecut în primul tur de echipa Aleksandra Krunic/Katerina Siniakova (Serbia/Cehia), scor 6-4, 6-2, într-o oră şi 21 de minute. În faza următoare, cele două sportive calificate vor întâlni echipa Nicole Melichar/Kveta Peschke (SUA/Cehia), cap de serie numărul 7. Monica Niculescu a jucat ieri şi la simplu la Wuhan, ea fiind învinsă în primul tur, cu scorul de 6-4, 6-3, de Dominika Cibulkova din Slovacia.