Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
12.10.2018, 7:36 am

Reprezentativa României a învins, aseară, în deplasare, cu scorul de 2-1, selecţionata Lituaniei, într-un meci din etapa a treia a grupei 4, seria C a Ligii Naţiunilor, în care ultimele goluri ale celor două echipe au fost marcate în minutele 90 şi 90+4. Au înscris Zulpa ’90 pentru gazde şi Alexandru Chipciu ’13 şi Alexandru Maxim ‘90+4 pentru echipa României. Jocul a fost întrerupt aproximativ jumătate de minut, la scurt timp după start, din cauza fumigenelor aruncate din tribune. Partida s-a disputat pe o arena cu capacitate de 5.000 de locuri şi cu suprafaţă de joc artificială. Imediat după joc, tricolorii au revenit în ţară pentru a pregăti următorul joc din Liga Naţiunilor: România – Serbia, duminică, ora 16.00, Arena Naţională. Selecţionerul Cosmin Contra a lăudat caracterul jucătorilor săi pentru că au reuşit să câştige în Lituania după ce au fost egalaţi în minutul 90, dar în acelaşi timp i-a criticat pe fotbalişti pentru faptul că nu au putut să păstreze scorul de 1-0. Alexandru Chipciu şi Paul Anton vor fi suspendaţi pentru meciul cu Serbia, de duminică, dar Contra spune că are soluţii.

Serbia a învins, aseară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Muntenegrului, în etapa a III-a a Grupei a IV-a a Diviziei C a Ligii Naţiunilor. Golurile au fost marcate de Aleksandar Mitrovici '18 (p) şi '81.

Clasamentul Grupei a IV-a este următorul:

1. Serbia 7 puncte;
  2. România 5;
  3. Muntenegru 4;
  4. Lituania 0.

Duminică, se vor juca meciurile din etapa a IV-a a grupei: România - Serbia (ora 16.00) şi Lituania - Muntenegru (ora 21.45).

Tehnicianul echipei FC Bruges, Ivan Leko, reţinut, miercuri, în cadrul unei vaste operaţiuni antifraudă care vizează oameni de fotbal din Belgia, a fost eliberat, relatează L’Equipe. În total, au fost reţinute 28 de persoane. Ieri, cel puţin patru persoane au fost inculpate. Potrivit Le Soir, în urma zecilor de percheziţii de miercuri s-au confiscat bijuterii, ceasuri de lux şi bani, valoarea totală fiind de peste 11 milioane de euro. De asemenea, două meciuri din sezonul 2017/2018, între care şi unul al echipei lui Ladislau Boloni, Antwerp, fac  obiectul unei anchete, suspectându-se că au fost trucate.

Perechea Irina Bara/Xenia Knoll (România/Elveţia), cap de serie numărul 4, s-a calificat, ieri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Linz, cu premii totale de 250.000 de euro. Bara şi Knoll au trecut în sferturile de finală de cuplul Melanie Klaffner/Viktoria Kuzmova (Austria/Slovacia), scor 6-4, 4-6, 10-8. În faza următoare, românca şi colega sa vor întâlni echipa Raquel Atawo/Anna-Lena Groenefeld (SUA/Germania), cap de serie numărul 1.

Elveţianul Roger Federer, locul 2 mondial şi cap de serie 1, s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale turneului de la Shanghai, cu premii totale de 7 milioane de dolari. Acesta a ajuns în turul trei de spaniolul Roberto Bautista Agut, numărul 28 ATP, scor 6-3, 2-6, 6-4. În faza următoare, Federer îl va întâlni pe japonezul Kei Nishikori. Cei doi au mai fost adversari de şapte ori, elveţianul impunându-se în cinci meciuri şi japonezul în două. Tot ieri, au acces în sferturi la Shanghai sârbul Novak Djokovici, australianul Kevin Anderson, australianul Matthew Ebden, britanicul Kyle Edmund şi germanul Alexander Zverev. Argentinianul Juan Martin del Potro, locul 4 ATP, a abandonat în turul trei, după o oră şi opt minute de joc la confruntarea cu Borna Coric, locul 19 ATP, după primul set, câştigat cu 7-5 de croat. Argentinianul nu a mai putut continua din cauza unei accidentări la genunchiul drept. In sferturile de finală, Coric va juca împotriva lui Matthew Ebden (Australia), numărul 51 mondial.