Emisiune
› STIRILE RADIO MINISAT

ȘTIRI DIN SPORT
23.10.2018, 8:18 am

Formaţia Dinamo a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul susţinut, aseara, pe teren propriu, în compania echipei Dunărea Călăraşi, în etapa XII-a a Ligii I. Acesta a fost primul meci oficial pentru antrenorul Mircea Rednic de la revenirea pe banca tehnică a dinamoviştilor. Pentru Dinamo a marcat Popa, în minutul 56, iar pentru Dunărea Călăraşi a înscris Ndiaye, în minutul 22. Înaintea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Ilie Balaci, iar fanii dinamovişti au afişat un mesaj pe care scria: "Odihneşte-te în pace, minune blondă!".

Ovidiu Haţegan va arbitra partida dintre FC Barcelona şi Inter Milano, din etapa a III-a a Grupei B a Ligii Campionilor, care se va disputa, miercuri, de la ora 22.00, pe Camp Nou, informează FRF. Haţegan va fi ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, arbitri adiţionali vor fi Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu, în timp ce al patrulea oficial a fost delegat Radu Ghinguleac. Barcelona şi Inter se află la egalitate de puncte, şase, după primele două etape disputate.

Gruparea Real Madrid vrea să-l transfere în iarnă pe Zlatan Ibrahimovici, în prezent la echipa americană Los Angeles Galaxy. Potrivit Cadena Cope, oficialii de la Real vor ca Ibrahimovici să-l sprijine în atac pe Karim Benzema, deoarece atacantul suedez de 37 de ani a marcat 22 de goluri în MLS. Ibrahimovici are contract cu LA Galaxy până în decembrie 2019 şi pentru că liga americană se va relua doar în martie, el ar putea veni pentru şase luni în Spania.

Marius Copil, locul 93 ATP, venit din calificări, s-a calificat, ieri, în optimile turneului de la Basel, cu premii totale de 1,98 milioane de euro. Copil s-a impus cu scorul de 6-2, 7-6 (8), după o oră şi 33 de minute, în meciul cu americanul Ryan Harrison (59 ATP). În turul doi, Copil va evolua contra croatului Marin Cilic, favorit numărul 3 şi locul 6 mondial.

Jucătoarea de tenis Sloane Stephens (SUA, 6 WTA, cap de serie numărul 5) a învins-o, ieri, cu scorul de 7-5, 4-6, 6-1, pe Naomi Osaka (Japonia, 4 WTA, cap de serie numărul 3), în primul meci din Grupa Roşie de la Turneul Campioanelor. Stephens s-a impus după două ore şi 26 de minute. Kiki Bertens (Olanda, locul 9 WTA, cap de serie numărul 8) a debutat cu victorie la prima sa participare la Turneul Campioanelor, după ce a învins-o pe Angelique Kerber (Germania, 2 WTA, cap de serie numărul 1), în al doilea meci din Grupa Roşie. Bertens s-a impus cu scorul de 1-6, 6-3, 6-4, după două ore de joc. Ea participă la Turneului Campioanelor ca urmare a retragerii numărului 1 mondial, Simona Halep. Azi, în Grupa Albă, vor avea loc meciurile Karolina Pliskova (Cehia, numărul 8 mondial şi cap de serie 7) - Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6) şi Caroline Wozniacki (Danemarca, 3 WTA şi favorită 2) - Petra Kvitova (Cehia, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4).